Nalézáte se v rubrice » Úvodní strana » Novinky
 

Je filmové pirátství vážným problémem?

Český dokumentární cyklus Rozmarná léta českého filmu se ve svém dílu o roku 2006 věnoval i otázce filmového pirátství. Právě v roce 2006 začalo porušování autorských práv více trápit i české filmaře; po pirátském útoku na teenagerský trhák Snowboarďáci se piráti zmocnili i komedie Rafťáci a dalších českých filmů. Česká protipirátská unie na podzim roku spustila osvětovou vzdělávací kampaň Filmy nejsou zadarmo. Příspěvek „Je filmové pirátství vážným problémem?“ z cyklu Rozmarná léta českého filmu můžete zhlédnout zde. Stránky dokumentárního cyklu Rozmarná léta českého filmu na webu České televize najdete zde, bližší informace na stránkách programu ČT24 zde.
 

Přepis vyjádření filmových osobností pro cyklus Rozmarná léta českého filmu 2006:

JE FILMOVÉ PIRÁTSTVÍ VÁŽNÝM PROBLÉMEM?

Marek Najbrt, režisér, scénárista: „Obávám se, že ano, protože film stojí
prostě mnoho peněz a pakliže se nebudou vracet, tak to bude problém.“

Anna Geislerová, herečka: „Obecně prostě zlodějinu nepodporuju, takže když
tomu nebudeme říkat tak romanticky pirátství, ale prostě krádež, tak je to
velkej problém.

Marek Taclík, herec: „Nesnáším piráty. Můj brácha je pirát. Strašný. Nemůžu
mu vysvětlit, že to je krádež. No oni to prostě, a protože to ty lidi vnímaj jinak, takže problémem to je, ale s tím se nevypořádáme, s tím se budeme muset smířit.“

Petr Zelenka, režisér, scénarista: Pirátství je uměle zveličenej problém, právě těch velkých korporací, který by moh poškodit, ale na našem trhu to není nic, čím bysme se museli zabejvat.

Andrea Metcalfe, producentka TV Nova: „My když zjistíme, že náš film je k stáhnutí na internetu, tak samozřejmě Unie zakáže tu stránku, ale druhý den jich tam máte dvěstě dalších.“

Jiří Macháček, herec: „Já osobně mám k pirátství jako takovýmu už prostě strašně hezkej vztah. Mně se to hrozně líbilo, vymanit se, prostě ukrást loď a střílet na ty ostatní lodě jako. Co se týče toho filmovýho pirátství nejde prakticky o nic jinýho, akorát že já jsem ten, kdo jezdí na těch lodích po kterých se střílí. Takže já k tomu v tomhle případě nemůžu zaujmout ten romantickej postoj, kterej mám k tomu pirátství původnímu.“

Ačkoliv ceny DVD rok od roku velmi rychle klesaly, tudíž se stávaly dostupnější stále širšímu okruhu zákazníků, propad tržeb se nedařil zastavit. Jedním z důvodů bylo právě filmové pirátství. Česká protipirátská unie se proto rozhodla v roce 2006 přijít s mohutnou kampaní, který stavěla na heslech „Peněženku byste neukradli“, „Auto byste neukradli“, „Pirátství je zločin“.

Markéta Prchalová, Česká protipirátská unie: „My jsme ze začátku s tím bojovali tak vlastně, že jsme ty lidi vlastně vyzývali a snažili jsme se, aby teda dobrovolně od toho upustili. A snažili jsme se je nekriminalizovat, prostě domluvit se s nima, aby toho nechali. Ta situace je teďka už taková, a už tím protejká tolik peněz, že už prostě todleto není možný. Takže my teďka postupujeme standardníma právníma krokama.“

Ivo Andrle, filmový distributor: „Teď prostě ta poptávka v rámci toho, nebo ta nabídka v rámci toho, co se poskytuje za peníze a co se dá sehnat zadarmo je nesrovnatelná. Prostě zadarmo je mnohem větší výběr. Je to jednoduché. Je to přístupné. Všichni jsou na to zvyklí. Stal se z toho určitý zvyk. A to bourat, už není jenom otázka nějakých, řekl bych právních kroků.“

Markéta Prchalová, Česká protipirátská unie: „Ti uživatelé jsou ochotni za ten produkt platit. Ale smutný na tom je, že neplatí držitelům práv nebo distributorům, ale platí prostě lidem, kteří ať už přímo nebo nepřímo mají ten byznys založenej na pirátství.“

Petr Ostrouchov, právník, hudební skladatel: „V případě filmu, který je po stránce produkční nesmírně nákladný, to je podle mě existenční ohrožení. Protože filmy pokud nevznikají všechny za nějaké, nebo v celém rozsahu za nějaké veřejné peníze, bez nutnosti vydělat je zpátky z distribuce, tak samozřejmě si všichni rozmyslí, zda investovat do filmu, když návratnost se jaksi podstatně sníží, tím že film se stane den po premiéře veřejným majetkem na internetu.“ 

Zajímavé odkazy

Je filmové pirátství vážným problémem?   20 FILMOVÝCH SEZÓN V ČESKÉ TELEVIZI   ČT mapuje 20 rozmarných let českého filmu  
 
 
Zpět na začátek